$20 per quart for strawberries. They probably ought to publicize this price. Also, when we arrived for our children to pick strawberries, they wanted us to pay $20 for someone else's quart of strawberries. Another family seemed to be stuck there, because they picked too many and maybe could not afford so many. Perhaps they did not know the price, as they did not tell us until we asked.
They said the strawberries were "super-organic" and criticized organic as having a ton of chemicals anyway. The strawberries were fresh tasting and juicy, and our children loved them. I though they were not sweet and nothing like the strawberries we grew when I was a kid.
I was very happy to drive away from the farm, to be quite frank.
Oh, I forgot, they warn you not to eat any while you pick, either, so you can be sure to pay for what you pick. Of course no one expects to eat a piece of fruit while at a self-picking farm, right?
Edit: Owner claims that not allowing any eating while picking is due to Covid. We were there before Covid, and no eating was allowed then either, so apparently they are a bit dishonest too. I understand that the property is in an expensive area, but that's why no one else has a farm there anymore. There really was a family holed up like hostages not wanting to pay more than $100 for strawberries, since they never imagined such...
Read moreSuper unhappy about this place. Super overpriced and not too much fun!! The lady only gave us the bucket and sent us to veggie picking, didn’t mention how they’re priced at all. We normally don’t have eggplants and kale in our diet but because it seems fun my 2 year old picked a little of everything. I ended up had to pay 1 lb for literally 3 pieces of kale leaves, and when I asked why she said “I don’t weigh kale!” A dozen of eggs for $15 and the whole chicken was like over $50 for 4 lb.
Also, even though I obviously had the whole chicken in my cart she looked me in the eye and said “our rule is that you HAVE TO buy something from the store!” When I said I have the whole chicken, she was like “alright! I guess that counts as well”🤷🏻♀️
Be smart, people, and don’t go there! There’s many other better farms than this! They just want...
Read moreWhat they don’t post are prices. They sent us out to their fields and we picked our veggies, which was fun, and the lady was nice. Anyhow, we didn’t expect this at checkout: Celery $3.50 per pound (and you must buy the entire plant, a large head was $18) Carrots $4.50 per pound Greens $5-6 per bundle? We had 2.75 pounds and they got rang up as 5 units for a total of $26.00 Garlic $20 per pound. Tomatoes $6.50 per pound. Shallots are $7.50 per pound. Eggplant $5.00 per pound Pepper $5.00 per pound? My 1.7 oz of peppers were rounded up to one pound.
They are both charging high and over charging on top of...
Read more