I went today & took my two children to get pumpkins, as we were entering, there was a husband and wife w/their son coming out. Their little boy had a service dog with him. Apparently, whoever was inside turned them away because there aren't dogs aloud . I understand the no dog rule. But ,when you have a service dog that goes with you literally everywhere to help you with what you may need and are turned away.. I was in awe. My heart dropped to the floor and broke for that little boy, whom was standing outside crying probably wondering why there are such mean people in this world. After the Dad had gotten his son inside the vehicle to leave, he went inside the market to speak with someone. I really hope he gave this person an earful.....my experience was horrible. I went to finally pay for my 2 pumpkins and it came to $22.53. I told the lady that I would not be purchasing them and I would get them somewhere else. She was rude and almost, "pissed". It seemed, I didn't care. That's too expensive in my book. But for the little boy and his parents -you Did NOT miss a thing and I am so very sorry people can be so cruel and that your son had to go through that experience. My heart...
Read moreI love this place .Besides school house farm really there’s no other farm stands that are close and I have had good produce from .I guess my only thing here is they do a lot of activities hay rides …corn maze etc..and I’m all for supporting local so as I speak my mind on this next topic it’s coming from the heart not to be rude in anyway..So we buy there corn then they make a corn maze and charge 15.00 a person and we pay to keep the little ones happy then Halloween comes and we buy there corn STALKS TO DECORATE.. Three times a charm on the corn …I feel u go spend 20 or more u should get to go threw the corn maze .seriously they make money on the corn then the stalks I mean it’s a corn MAZE…15 person .. I just feel steep price and should be almost free or after u spend so much u...
Read moreProduct selection is great but over priced. Some things have a great price, like 25 lbs of organic onions for $26. But what am I gonna do w/ 25 lbs of onions? Yukon Gold potatoes at a great price, but what am I gonna do w/ 35 lbs of potatoes?
Great place to take your kids and pick apples or run through the corn maze.The staff is great, very polite and accurate. The atmosphere is very family friendly.
Dont buy the jerk chicken. It's incredibly dry. How do you make dark meat so dry its almost inedible? It's also almost devoid of flavor. It's like jerk chicken for white people, which is basically overly grilled chicken. The sign said served w/ rice and peas. Those aren't peas (kidney beans maybe?). For $25 I am definitely disappointed. So dry...
Read more