BE VERY CAUTIOUS. None of the food at this facility has dates in which it was prepared. After being told they were selling food from weeks past I was forced to throw out $63 of food. When I arrived at home I discovered NONE of it had dates. If I would have been given the option to hand pick my portions I would have left without purchasing anything.
Stopped in on 9/26 at 3:30 PM. 30 mins after they open.
Total bill $63. Two medium chicken breasts for $28 (no sides) Total weight 13 oz, 16 oz Bacon Brussel Sprouts (with no sign of bacon) $16 and 1 qt of soup $13.50. Honestly, I'm sure how much any of it really was since I wasn't given a receipt. Just $63 for food that was inedible.
I contacted the owner and she informed me that their food is sold by weight. And that they must have sold out all small portions in 30 mins after opening. I followed their Facebook page for several months prior and nowhere did it state this. Prepared chicken breasts were advertised at $6 to $9 each. I paid $28 for two and no sides.
Do...
Read moreI just wanted to take a moment to sincerely thank you for what you do! My husband and I both own and operate businesses here in Gainesville. Needless to say, as owner operators we are always on and always exhausted. Often times resorting to fast and or unhealthy options for dinner due to our busy schedules. Last week I learned about Neat Eats and today we picked up our very first order. When I say this I mean it, I could absolutely cry at the relief that I felt from being able to bring home a healthy pre made home cooked meal on a day where I would have been otherwise spread too thin to cook myself. Presentation, packaging, taste, quality and quantity all satisfactory! I deeply appreciate you for...
Read moreI've tried Neat Eats several times and each time come away disappointed. On the chicken dishes, she does not use white meat chicken (the only kind I will eat). She does not advertise that chicken parts she uses, but to me that was such a turnoff. The second problem is portion size. For the amount of money she is charging, for 2 people, you could go to almost any restaurant and get take out for almost the same price. My son-in-law can eat the small (supposed to feed 2) by himself. Her dishes are to be heated in the OVEN (metal pans) so by the time you get home, you still have...
Read more