Good fudge but a little over processed. Was somewhat dry vs creamy. Fudge can be ordered/shipped year round. They used to have many more flavor options but only offer basics now and a couple other flavors. Fudge price, just under ,$6 a pound. Pre-cut slabs weigh a pound plus. You're billed based on weight of slab with average slab costing about $7.
Fudge is top seller. Saltwater taffy, sour gummies, flavored popcorn, ice cream etc. also available but there's so much of it, I question the freshness.
Extremely small building. With line for fudge, browsing the store is nearly impossible. Needs a bigger building. Restroom in dire need of a good cleaning & repair. Entire store appeared to be in need of a good cleaning. Can watch fudge being made. Don't expect a person in a uniform cooking & roling the fudge. Employees appeared frazzled & tired and prepping area needs cleaned up & clutter removed. Hope they pay employees well. With constant flow of customers they work...
Read moreThe fudge, popcorn, candy, and ice cream may be great but we didn't get far enough to try anything. Our group went in to see if they had a certain flavor of fudge, when they didn't we said thank you and started to leave but (we assume) the owner decided to try to get us to buy something different (that we didn't want) and when we mentioned looking at another shop he proceeded to tell us how much worse every other store's fudge was, how they made it wrong, etc.
I found that in such a small town it was very unprofessional to talk about the other store owners/ shops in the area. I have been visiting Nashville annually for a long time and have seen many stores close for whatever reason. The last thing people should be doing is bashing the other local shops and driving down business. Luckily, we got a better recommendation for fudge from another local store owner and purchased from...
Read moreFudge was more hard then creamy for the Dark chocolate, butter pecan was pretty good.
Like all fudge it's sold by pound, they have a sale where if you buy 4 slices you get 5th free (half pound slices). Yet somehow when I asked if I could still get 4 entire slices ($20+/ 2 pounds) , but instead get some as half slices (still 2 pounds worth) so I can get more than 4 flavors as that doesn't work out too good for a large family. I got told no, I asked why, they had to get a manger. The manager told me "It takes too long to cut". I just stared as I wasted 2 minuets for a response while it takes 2 seconds to cut. Manager (lady blue hat) went back to snicker at coworkers about me I guess, but the gentleman helping me was still nice. I just went ahead and ordered just one and a half pieces and it took a whole 2 seconds to cut one in half. I...
Read more